Atatürk diyor ki :

"Benim yaptığım işler,biri ötekine bağlı gerekli olan işlerdir. Fakat,bana yaptıklarımdan değil,
Yapacaklarımdan söz edin.."

Türkiye'den Olaylar

21 Ekim 1914 - Enver Paşa başkumandan oldu

Harbiye nazırı Enver Paşa, bugün 'Başkumandan Vekili" tayin edilerek Türk ordusunun kumandasını eline almıştır. Hukuken başkumandan padişah olduğu için, Enver Paşa'ya 'Başkumandan Vekili' unvanı verilmiştir, ama asıl başkumandan odur.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

24 Eylül 1931 - Japonlar Mukden'i işgal etti

Japon birlikleri bu sabah Mançurya'nın Mukden şehrini uzun süre topa tuttuktan sonra saat 06.00'dan itibaren işgal hareketini başlatmışlardır. Bu işgale, Mançurya'daki bir Japon subayının dört ay önce Çinliler tarafından öldürülmesi sebep olarak gösteriliyor. Çinliler bugüne kadar bir tazminat ödemeyi reddetmişlerdir.

Devamını oku...

Konular

Birinci Dünya Savaşı'nın kronolojisi - 1914

Avusturya'nın 1914 yılı Temmuz ayında Sırbistan'a savaş ilanı, olayların gidişini beklenmedik bi­çimde değiştirdi. İki hafta geçmeden Balkanlar'daki bunalım genel bir çatış­maya dönüştü.

Aslında tarafların taşıdıkları sorumlu­luk, geniş ölçüde paylaşılmıştı. Alman­ya'nın, gücünü artırmak isteyen iş çev­relerince beslenen emperyalist eğilimi savaşın başlamasında rol oynadı.

Devamını oku...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Hiro Hito, atalarının yazılı kayıtlardan önce işgal ettiğini söylediği Japonya'da taç giydi. İmparatorluk tahtına çıkar çıkmaz yaptığı açıklamada Hiro Hito, "Yöneticiler ve halk arasındaki manevi birliğin korunması, Japon karakterinin özüdür." şeklinde konuştu.

Muhteşem bir törende konuşan İmparator, "sevgili halkının" maddi ve manevi çıkarları için çalışacağına dair söz verdi. Hiro Hito, bundan 7 yıl önce 20 yaşındayken veliaht ilan edilmiş ve yönetimi hasta babasından devralıp resmen devlet başkanı olmuştu.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

1061869
BugünBugün30
DünDün1597
Bu HaftaBu Hafta5438
Bu AyBu Ay27233